czwartek, 4 kwietnia 2013

Klatka i wyposarzenie

Chomicza wyprawka :




Wyposażenie


W sklepach zoologicznych znajdziemy duży wybór rurek, pudełek i konstrukcji zapewniających naszym ulubieńcom zabawę. Wyposażenie klatki możemy również wykonać we własnym zakresie, przy użyciu przedmiotów, które znajdziemy w domu: rolki po papierze toaletowym, pustego pudełka po chusteczkach i pozostałości z plastikowych rur kanalizacyjnych.
klatka_wyposazenie_06

Toaletka dla chomika


Twój chomik wybierze na toaletę jeden z narożników klatki i dzięki temu zachowanie czystości nie będzie trudne. Aby ułatwić sprzątanie klatki możemy wyposażyć ją w specjalny wychodek dla chomików. Wewnątrz umieszczamy trochę zabrudzonej wyściółki, by zachęcić malucha do korzystania z nowej toalety.

klatka_wyposazenie_07

Przytulne legowisko


W sklepach znajdziesz odpowiednią wyściółkę w postaci rozdrobnionego siana, papieru lub miękkich posłań wykonanych z naturalnych włókien. Odradzamy wykonywanie legowiska samodzielnie, przy użyciu waty, chusteczek jednorazowych lub tkanin syntetycznych.

Polecam


Wysokiej jakości siano z dodatkiem ziół. Zioła podnoszą walory odżywcze i smakowe siana oraz nadają mu naturalny aromat kwitnącej łąki.
Herbal Pets – Sianko z ziołami
klatka_wyposazenie_08
 

Kołowrotki

 


Bardzo istotną rzeczą jest umieszczenie w klatce kołowrotka o odpowiedniej średnicy. Dla chomika Roborowskiego wystarczy karuzela o średnicy 17 cm, dla dżungarskiego lub Cambpella – 20 cm, natomiast dla chomików syryjskich najlepiej 25-28. Jest to sprzęt bardzo potrzebny zwierzęciu do prawidłowego rozwoju. Przy kupnie kołowrotka należy brać pod uwagę, że na wolności gryzonie te pokonują średnio 8 kilometrów na dobę. W związku z tym, zwierzę musi czuć się w nim wygodnie, a kręgosłup nie może się wyginać, co ma miejsce, gdy kołowrotek jest zbyt mały. Kołowrotki powinny być pełne, bez szczebelków (jeśli mamy ze szczebelkami, dobrze jest je przepleść jakimś materiałem, co zapobiegnie wpadaniu łapek pomiędzy nie). Należy zwrócić również uwagę na to, czy nóżki w wolno-stojących kołowrotkach nie powodują tak zwanego efektu nożyc.
klatka_wyposazenie_04

Miseczki na pokarm


Miseczki wykonane z plastiku bądź stali nierdzewnej są z zasady zbyt lekkie dla chomików. Miseczki ceramiczne są znacznie lepsze ze względu na większą wagę. Utrzymanie ich w czystości nie sprawia problemów – wystarczy umyć je wodą z mydłem i dokładnie wypłukać. Miseczki powinny być tak duże, by umożliwić chomikowi siedzenie w nich podczas jedzenia!

Gniazdo – następna ważna rzecz


Chomiki potrzebują plastikowego lub drewnianego domku, który będzie ich gniazdem. W sklepach zoologicznych znajdziesz duży ich wybór. Niektóre z nich będą parterowe, a inne piętrowe. Gniazdo jest sypialnią chomika, a niekiedy także spiżarnią. Niektóre chomiki nie akceptują gniazda przyniesionego przez właściciela i samodzielne budują sobie sypialnię. W takim wypadku dostarczony domek, będzie służył jak zabawka naszego pupila.
klatka_wyposazenie_09

Wióry, trociny – czyli podłoże!


Wióry są bezpieczniejsze od trocin, które mogą podrażnić oczy i płuca chomika. W sklepach zoologicznych, znajdziesz odpowiednie wióry dla małych gryzoni – kupione w stolarni mogą zawierać trujące substancje chemiczne. Legowisko chomika można pokryć również warstwą rozdrobnionego papieru, lecz nigdy kocim żwirkiem, który zawiera niebezpieczne chemikalia. W legowisku powinna znajdować się 8-centymetrowa (standard – ale zależy to od wielkości kuwety) warstwa wyściółki, która da chomikowi możliwość zakopania się w podłożu. Kopanie tuneli i grzebanie jest niezwykle ważne dla wszystkich chomików – pierwsza chomicza rodzina została odnaleziona w norze o głębokości 2,5 metra.





Klatka :



Wymiary klatki

Chomiki śpią w jednym miejscu, w innym jedzą, a w jeszcze innym bawią się, a zgoła… inny obszar jest ich toaletą. Z tego względu chomiki potrzebują przestrzeni i wymagają klatki o minimalnych wymiarach podstawy: 60 cm na 40 cm . Najważniejsze w klatce są wymiary podstawy. Piętra, hamaczki, tunele to przestrzeń dodatkowa. Należy pamiętać, że im większa klatka, tym lepiej !

Miejsce na klatkę

Klatki nie należy umieszczać bezpośrednio na podłodze, w miejscu nazbyt nasłonecznionym lub nazbyt przewiewnym. Klatka powinna znajdować się na stoliku, półce lub odpowiednim stojaku. Miejsce, gdzie znajduje się klatka, powinno być zaciszne, by umożliwić chomikowi spokojny odpoczynek w ciągu dnia. Najkorzystniejsza temperatura powietrza w pomieszczeniu to 20-22ºC. W chłodnych porach roku (jesień, zima), chomik mieszkający w nieogrzewanym pomieszczeniu lub w altanie może zapaść w zimowy sen.
cage

Tradycyjne, metalowe klatki mają dwie podstawowe zalety!

Ściany metalowych klatek są jak drabinki, które pozwalają chomikom wspinać się i bawić. Dodatkową zaletą metalowej klatki jest jej pełna wentylacja, co ma pozytywny wpływ na układ oddechowy zwierzątka. Jeżeli zdecydujemy się na metalową klatkę, pamiętajmy, by jej plastikowe dno było możliwie głębokie. Warto wybrać dla naszego milusińskiego klatkę z pięterkami dostarczającymi dodatkowej powierzchni do biegania. Trzeba zwrócić uwagę na to, aby pięterka te były pełne, plastikowe lub drewniane, tak, aby chomik nie miał problemu z poruszaniem się po nich, a łapki nie wpadały mu np. pomiędzy szczebelki. Na dnie klatki umieszczamy wyściółkę, w której nasz chomik będzie kopał tunele i ukrywał „skarby”. Metalowe klatki nie są polecane właścicielom kotów. Polujący kot bez problemu wsunie łapę pomiędzy pręty i może zranić, a nawet zabić naszego chomika.
klatka_wyposazenie_02

Akwaria ? Również mają zalety.

Akwaria i plastikowe terraria (Habitrail) sprawdzają się w charakterze mieszkania dla chomika, jeśli mają bezpieczną pokrywę zapewniającą cyrkulację powietrza. Przezroczyste ścianki pozwalają na obserwację chomika i stanowią pełne zabezpieczenie przed wspomnianym wcześniej – polującym kotem. Ponadto akwaria i plastikowe terraria umożliwiają wypełnienie dna odpowiednią warstwą wyściółki, a ich sprzątanie jest nader proste. Pamiętajmy, że obieg powietrza w terrarium jest ograniczony, co zmusza nas do częstego sprzątania. Akwarium lub plastikowe terrarium powinno być wyposażone w zabawki umożliwiające chomikom rozrywkę i trening.

Przykładowe dodatki do klatek

Ferplast Drinky
klatka_wyposazenie_03
Trixie – Miska ceramiczna
klatka_wyposazenie_04
Ferplast – Domek drewniany
klatka_wyposazenie_05
Trixie – kołowrotek dla chomika
opieka_pielegnacja_7







Najlepsze klatki :





Poniżej przedstawione są klatki najlepiej nadające się dla chomików, uszeregowane są od największej, do najmniejszej. Najbardziej odpowiednie dla chomików są klatki o dużej powierzchni, niekoniecznie posiadające piętra. Minimalne pole powierzchni dla każdego gatunku chomika to 60×40 cm.
Pamiętaj – im większą klatkę ma chomik, tym lepiej. Nawet największa klatka nie zastąpi mu jednak codziennego wybiegu.
Zdjęcie
01_0

Opis
Producent -WD-IMPEX
Wymiary
długość klatki: 120cm
szerokość klatki: 60cm
wysokość klatki: 43cm
odstępy między prętami: 7mm
wysokość kuwety: 16cm

02_0


Producent – ARTMET
Wymiary
długość klatki: 100cm
szerokość klatki: 54cm
wysokość klatki: 93cm
odstępy między prętami: 7mm
wysokość kuwety: 15cm

03_0

Producent – ARTMET
Wymiary
długość klatki: 100cm
szerokość klatki: 54cm
wysokość klatki: 46cm
odstępy między prętami: 7mm
wysokość kuwety: 18cm

04_0


Producent – FERPLAST DUNA MAXI MULTY
Wymiary
długość klatki: 99cm
szerokość klatki: 51cm
wysokość klatki: 36cm

05_0


Producent – FERPLAST MARY
Wymiary
długość klatki: 80cm
szerokość klatki: 50cm
wysokość klatki: 37,5cm

06_0


Producent – MS-2
Ze względu na duże odstępy pomiędzy prętami klatka nie nadaje się dla chomików karłowatych.
Wymiary
długość klatki: 79cm
szerokość klatki: 45cm
wysokość klatki: 45cm
odstępy między prętami: 12mm
wysokość kuwety: 16cm

07_0


Producent – IKEA SAMLA
Wymiary wewnętrzne
długość klatki: 72cm (u góry)/66cm (u dołu)
szerokość klatki: 51cm (u góry)/44cm (u dołu)
wysokość klatki: 42cm

08_0


Producent – FERPLAST CRICETI 15
Wymiary
długość klatki: 78cm
szerokość klatki: 48cm
wysokość klatki: 39cm

09_0


Producent – PET INN PALAZZO
Wymiary
długość klatki: 80cm
szerokość klatki: 40,5cm
wysokość klatki: 33,5cm

cage-tamburino-linea-natura-fop-it_0


Producent – FOP TAMBURINO LINEA NATURA
Wymiary
długość klatki: 75cm
szerokość klatki: 47cm
wysokość klatki: 33cm

12

Wymiary
długość klatki: 70cm
szerokość klatki: 40cm
wysokość klatki: 63cm
odstęp między prętami 10mm
wysokość kuwety 13cm

14


Producent – FERPLAST KIOS
Wymiary
długość klatki: 70cm
szerokość klatki: 47cm
wysokość klatki: 28cm

15


Producent – FERPLAST DUNA MULTY
Wymiary
długość klatki: 71cm
szerokość klatki: 46cm
wysokość klatki: 31cm

16


Producent – ROBERTO
Wymiary
długość klatki: 67cm
szerokość klatki: 37cm
wysokość klatki: 40cm
odstęp między prętami: 7mm
wysokość kuwety: 14cm

18

Wymiary
długość klatki: 64cm
szerokość klatki: 44cm
wysokość klatki: 34cm
odstępy pomiędzy prętami: 6mm
wysokość kuwety: 16cm

17


Producent – ASTRO 3 FUN PET INN
Wymiary
długość klatki: 65cm
szerokość klatki: 40cm
wysokość klatki: 35cm
Źródła zdjęć:
pyko.pl
animalia.pl
psiaki.pl
allegro.pl
ikea.com
sidonet.pl
zoo-sklep.pl
zoohandel24.pl
ppi100.pl




Kołowrotki :



Zanim zaczniemy zastanawiać się nad rodzajem kołowrotka, warto jest wiedzieć, że chomik syryjski wymaga kołowrotka o średnicy 25-28 cm, chomik dżungarski ok 20 cm, natomiast chomik Roborowskiego 17 cm.

Kołowrotki plastikowe


 
Na dzień dzisiejszy najbardziej polecane i najpraktyczniejsze kołowrotki. Łatwo je umyć, co przy chomikach jest szczególnie wygodne, bo często zdarza im się załatwiać w kołowrotkach swoje potrzeby fizjologiczne. Większość z plastikowych kołowrotków można zarówno postawić samodzielnie jak i zawiesić na prętach klatki. Są jednocześnie lekkie i stabilne, obracają się dość gładko i zwykle są dość ciche (chociaż hałas jest bardziej dotkliwy w modelach gorszej jakości, zazwyczaj rośnie też razem ze średnicą :P).
 
01
1. Trixie Kołowrotek plastikowy
Jeden z najlepszych kołowrotków. Dostępny jest w w czterech kolorach (czarny, czerwony, szary i niebieski) i w dwóch średnicach (20 cm i 28 cm). Jest względnie cichy (z wersją 28 czasem bywają problemy), obraca się gładko i bez problemów; można postawić go zarówno samodzielnie, na stojaku, jak i zawiesić na prętach klatki, chociaż traci wtedy trochę na stabilności. Przednia ścianka zdejmowana. Cena waha się od 27 do 50 zł, zależnie od sklepu i rozmiaru.

plf-073_1z
2. Super Pet Silent Spinner
Dostępne są w trzech rozmiarach: S – 4,5 cala (ok. 12 cm), M – 6,5 cala (ok. 17 cm) i L – 12 cali (ok. 30 cm) i kilku różnych kolorach. Może stać na stojaku albo wisieć na prętach klatki. Kołowrotek wyjątkowo gładko się obraca, ponieważ pracuje na łożysku kulkowym. Jest to jednocześnie dużą zaletą, ale i wadą, ponieważ chomiki karłowate nie radzą sobie z zatrzymaniem rozpędzonego kołowrotka, który zamiast stanąć razem z biegnącym w nim zwierzęciem obraca się nadal, przez co zostaje ono z niego wyrzucone. W pierwszym momencie może się to wydać zabawne, ale w rzeczywistości stanowi duże zagrożenie dla chomika, który w wyniku upadku może doznać złamań i innych obrażeń wewnętrznych.

03
3. Kołowrotki Habitrail (np. Cosmic Glow)
Kołowrotki o średnicy 18 centymetrów, dostępne w kilku różnych kolorach zależnie od serii, doczepiane do prętów klatki. Podobnie jak w przypadku Silent Spinnerów obracają się bardzo lekko, przez co chomiki karłowate mogą z nich wypadać. Dodatkową, chociaż niewielką wadą jest nie do końca zabudowana tylna ścianka, w której mogą zaklinować się łapy lub sierść chomika.


04
4. Flying Saucer
Plastikowy talerz sprzedawany w kilku kolorach i średnicach (13 cm, 17 cm i 33 cm). Zdania na jego temat są podzielone, szczególnie w kwestii tego, czy kołowrotki tego typu są bezpieczne. W teorii talerze mają wyeliminować u chomików możliwość skrzywienia kręgosłupa, jaka istnieje w tradycyjnych kołowrotkach. W praktyce jednak chomik biega w niekoniecznie naturalnej pozycji; chomiki karłowate, jak w przypadku Silent Spinnera czy kołowrotków Habitrail, często spadają z Flying Saucerów w wyniku działania siły odśrodkowej, nie mogąc w porę zatrzymać obracającego się talerza.
 
5. Wodent Wheel

wodent1
Szczególnie warte uwagi są niedostępne jeszcze na polskim rynku kołowrotki Wodent Wheel, które zostały stworzone specjalnie z myślą o bezpieczeństwie i wygodzie gryzoni. Występują w trzech optymalnych rozmiarach – 20 cm (RoboWheel), 27 cm (WodentWheel) i 30 cm (WobustWheel) oraz w wielu kolorach bieżni, obudowy i naklejek (czarny, biały, brązowy, beżowy, niebieski, zielony, żółty, różowy, czerwony itd.). Są zrobione z dobrej jakości nietoksycznego plastiku, który łatwo jest umyć. Obraca się gładko i bez problemów; można postawić go zarówno samodzielnie, na stojaku, jak i zawiesić na prętach klatki.

Kołowrotki drewniane

Zaletą kołowrotków drewnianych jest ich wyjątkowo cicha praca, naturalność i estetyczny wygląd – bardzo dobrze prezentują się w dużych, naturalnie urządzonych terrariach. Chomikowi można pozwolić gryźć drewno bez obaw o jego zdrowie. Niestety, drewniane kołowrotki, posiadają tę samą wadę co inne zabawki czy domki wykonane z drewna – niektóre chomiki załatwiają w nich swoje potrzeby fizjologiczne, przez co bardzo ciężko jest utrzymać je w czystości. Problem mozna rozwiązać malując kołowrotek pokostem lnianym, czyli środkiem do impregnacji drewna, który jako produkt naturalny nie stanowi zagrożenia dla chomika (można go kupić w większość sklepów budowlanych). Wtedy wystarczy od czasu do czasu dokładnie wyczyścić kołowrotek. Kolowrotki drewniane są też zwykle nieco droższe od metalowych lub plastikowych.

06
1. Karlie Wonderland Bogie Wheel
Ten wykonany z surowego drewna kołowrotek jest dostępny w trzech średnicach – 15, 20 i 29 centymetrów (pierwszy jest niestety zbyt mały). Osadzony jest na łożysku kulkowym, przez co działa bardzo cicho. Na bieżni znajdują się niewielkie progi, ułatwiające chomikowi bieganie; sama bieżnia jest zabezpieczona przed wilgocią za pomocą wosku pszczelego.


07
2. Kołowrotek drewniany Speedy
Jest wykonany z naturalnego drewna jodłowego, występuje w dwóch rozmiarach: 20 i 29 cm. Drewno nie jest w żaden sposób wykończone, co nadaje kołowrotkowi szczególnie naturalny wygląd. Ma stabilną, szeroką podstawę, dzięki której kołowrotek nie będzie się przewracał ani przesuwał. Tak jak inne kołowrotki z drewna, Speedy jest bardzo cichy.


08
3. Trixie Kołowrotek drewniany
Wykonany z surowego, nielakierowanego drewna, dostępny w dwóch rozmiarach – 15 i 22 cm (pierwszy niestety jest zbyt mały). Podobnie jak inne drewniane kołowrotki pracuje na łożysku kulkowym, które niweluje głośne dźwięki. Tylna ściana jest pozbawiona jakichkolwiek wystających elementów.
 

Kołowrotki metalowe

Ostatni materiał z którego produkuje się kołowrotki to metal. Łatwo go umyć, jest trwały i odporny na gryzienie. Wybór nie jest duży, ponieważ większość metalowych kołowrotków to kołowrotki z bieżnią zbudowaną ze szczebelków. Te, które są odpowiednie dla chomików, to te z bieżnią wyłożoną siatką. Metal jako materiał ma tę wadę, że przy niewłaściwym użytkowaniu może zardzewieć, a kołowrotki z niego wykonane czasem skrzypią (o tym jak rozwiązać ten problem można przeczytać niżej).

09
1. Trixie Kołowrotek metalowy z siatką
Sprzedaje się go w trzech średnicach (17 cm, 22 cm i 28 cm) oraz w trzech kolorach (czarny, zielony i czerwony). To dość popularny kołowrotek; chociaż ogólnie jest jak najbardziej w porządku, ma też kilka wad. Konstrukcja jest zbyt delikatna, przez co kołowrotek podczas używania może się trząść, jeśli nie jest odpowiednio przymocowany. Siatka z której jest wykonany, chociaż jest na tyle drobna że nie wpadają w nią chomicze łapy, może prowadzić do uszkodzenia klinujących się w niej pazurków. Co poniektóre chomiki karłowate mogą nie radzić sobie z zatrzymaniem kołowrotka, tak jak to się dzieje w przypadku kołowrotków plastikowych (o tym jak rozwiązać ten problem można przeczytać niżej). Jeśli ktoś zamawia tego typu kołowrotek przez internet, musi liczyć się z tym że może dotrzeć na miejsce delikatnie wygięty, chociaż ie jest to regułą.

10
2. ZooDi® kołowrotek metalowy dla koszatniczek
Drugim ciekawym kołowrotkiem jest kołowrotek firmy ZooDi, o średnicy 28 centymetrów. Podobnie jak kołowrotek Trixie, jego bieżnia jest zbudowana z siatki; całość nie mieści się jednak na poprzeczkach opartych na stojaku, ale na kółkach zamontowanych na stelażu, tak, aby wyeliminować jakiekolwiek poprzeczki. Wadą kołowrotka jest, jeśli wierzyć posiadaczom, dość duży hałas występujący podczas biegania.

Zapraszamy również do przeczytania artykułu poświęconego kołowrotkom – zobacz więcej

Źródła zdjęć:
animalia.pl
photo by CharmeC
photo by coolcatnatnat44
photo by Jürgen Bloch
diebrain.de
zooplus.pl
rodipet.de
fretkowo.pl
tiierisch.de
planeta-zoo.pl



Galeria wyposażenia :







Brak komentarzy:

Prześlij komentarz